University of Idaho announces fall dean’s list

Print Article

The University of Idaho is pleased to announce the 2017 fall semester dean’s list. To be included in the dean’s list, U of I students must maintain at least a 3.5 GPA on a minimum of 12 graded credits during the semester. Fall semester ended Dec. 15.

Students from the region who earned a spot on the dean’s list include:

Athol — Abigail G. Valentine, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Allison Kirby, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences; Benjamin D. Birdsall, Natural Resources, B.S.Fish.Res., Fish & Wildlife Sciences; Camille Olphie, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Emmeline Horner, Letters Arts & Social Sciences, B.S., History; Grant S. Thurman, Science, B.S., Physics; Karena C. Thomason, Agricultural & Life Sciences, B.S.Erly.Chldhd.Dev.Ed., Family and Consumer Sciences; Loren Jenkins, Engineering, B.S.M.E., Mechanical Engineering; Matthew L. Mills, Engineering, B.S.C.S., Computer Science; and Mikalynn F. Amos, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction.

Blanchard — Jesse D. Strange, Engineering, B.S.E.E., Electrical & Computer Engr.

Bonners Ferry — Abby L. Davis, Agricultural & Life Sciences, B.S.A.V.S., Animal & Veterinary Science; Belle Wages, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Bradley M. Thompson, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Journalism & Mass Media; Brianna J. Reasoner, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Camille E. Awbrey, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Journalism & Mass Media; Collin B. Cossairt, Natural Resources, B.S.Wildl.Res., Fish & Wildlife Sciences; Collin P. Stone, Agricultural & Life Sciences, B.S.Ag.Ed., Agricultural & Ext Education; Collin R. Luther, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Daniel Ortiz Perez, Engineering, B.S.M.E., Mechanical Engineering; Irina A. Riverman, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Jessica Betancourt Medina, Letters Arts & Social Sciences, B.A., Modern Languages & Cultures, Martin Institute Intl Studies; Jordan J. Becker, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Kathryn N. Colson, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Katrina S. Alverez, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Kristen L. Klupenger, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Sociology & Anthropology; Shaleyna D. Higgins, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences; and Zachary Dennis, Business & Economics, B.S.Bus., Business.

Clark Fork — James B. Cope, Science, B.S., Biological Sciences; Maxwell D. Icardo, Engineering, B.S.C.S., Computer Science; Mikayla J. Sires, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Niko M. Icardo, Science, B.S., Physics; and Sarajane Bumpass, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies.

Cocolalla — Anthony P. Walker, Business & Economics, B.S.Bus., Business, Business; James C. Leeson, Art & Architecture, B.S.L.A., Art and Architecture; Leah Price, Letters Arts & Social Sciences, B.G.S., General Studies; and Rachel Sutton, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Sociology & Anthropology.

Hope — Megan J. Frazier, Art & Architecture, B.S.Arch., Art and Architecture; and Nathaniel B. Owen, Letters Arts & Social Sciences, B.Mus., Music.

Kootenai — Makayla L. Sundquist, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies.

Laclede — Cameron A. Murdock, Engineering, B.S.E.E., Electrical & Computer Engr.; Danielle N. Capelli, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; and Dillon R. Harmison, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English.

Moyie Springs —

Evan R. Wasmer, Natural Resources, B.S.Renew.Mat., Forest, Rangeland & Fire Science; LaKota L. McLean, Agricultural & Life Sciences, B.S.Ag.L.S., Plant Sciences; and Quinn L. Cummings, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Sociology & Anthropology.

Naples — Erica N. Wood, Agricultural & Life Sciences, B.S.Ag.Ed., Agricultural & Ext Education; and Kevin Gray, Natural Resources, B.S.Forestry, Forest, Rangeland & Fire Science.

Oldtown — Zachary R. Gokey, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies.

Priest River — Boyc E. Jones, Letters Arts & Social Sciences, B.A., Martin Institute Intl Studies; Brantley C. Bacon, Letters Arts & Social Sciences, B.Mus., Music, Music; Hannah R. Keinert, Business & Economics, B.S.Bus., Business; Heidi L. Janhsen, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Jakob E. Hemphill, Engineering, B.S.M.E., Mechanical Engineering; and Rachel R. Akre, Business & Economics, B.S.Bus., Accounting.

Sagle — Brighten K. Miller, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Brock Browning, Education, Health & Human Sci, B.S.Rec., Movement Sciences; Cody M. Baldree, Science, B.A., Biological Sciences; Danika A. Moore, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Emily A. Chatburn, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Jamie S. Rich, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Mackenzie Wolfe, Engineering, B.S., Biological Engineering; Reilly C. Wolfe, Engineering, B.S.Comp.E., Electrical & Computer Engr; Saskia M. Gillenwater, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies, Sociology & Anthropology; Sherman R. Ewing, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Journalism & Mass Media; and Tyler K. Kennedy, Letters Arts & Social Sciences, Undeclared, Letters Arts & Social Sciences.

Sandpoint — Alexis N. Creighton, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences; Alison M. Guthrie, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Sociology & Anthropology; Alyce K. Barlow, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction;

Andrew O. McGinnis, Letters Arts & Social Sciences, B.A., History; Austin D. Maas, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Ben E. Waggoner, Natural Resources, B.S.Forestry, Forest, Rangeland & Fire Sci; Callie Welch, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Chandler A. Brewington, Business & Economics, B.S.Bus., Business, Business; Christopher L. Douglas, Engineering, B.S.M.E., Mechanical Engineering; Darby M. Pierce, Natural Resources, B.S.Env.S., Environmental Science;

Dustin M. Pierce, Engineering, B.S.C.S., Computer Science; Elizabeth J. Marshall, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Politics & Philosophy, Journalism & Mass Media; Hailey K. Olin, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Hannah S. Oskoui, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Sociology & Anthropology; Jerico K. Wilson, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Katherine G. Mares, Engineering, B.S.C.E., Civil & Environmental Engr; Kathleen Harvey, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Kathryn L. Glaeser, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences;

Keegan Bernardin, Letters Arts & Social Sciences, B.Mus., Music; Kent C. Youngdahl, Agricultural & Life Sciences, B.S.Ag.L.S., Soil & Water Systems; Koen N. Conner, Art & Architecture, B.S.Arch., Art and Architecture; Lindsay S. Guthrie, Letters Arts & Social Sciences, B.G.S., General Studies; Logan A. Finney, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Politics & Philosophy, Journalism & Mass Media; Madison R. Bovee, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Maryah S. Delgado, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Michael Taylor, Natural Resources, B.S.Wildl.Res., Fish & Wildlife Sciences;

Nathaniel T. Dillon, Science, B.S., Mathematics; Nina McDonnell, Science, B.S., Biological Sciences; Quinn M. Pearlstein, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences; Roan C. Allen, Natural Resources, B.S.Forestry, Forest, Rangeland & Fire Sci; Sage J. Martin, Science, B.S., Biological Sciences; Saharah G. Chalupny, Letters Arts & Social Sciences, B.A., English; Sarah R. Puryear, Science, B.S., Chemistry; Zarren T. Stoddard, Education, Health & Human Sci, B.S.E.S.H., Movement Sciences; and Reagan H. Rockholm, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies.

Spirit Lake — Carter D. Ostler, Letters Arts & Social Sciences, B.G.S., General Studies; Clarissa L. Gibson, Letters Arts & Social Sciences, B.S., Psychology/Communication Studies; Kiara M. Hauck, Education, Health & Human Sci, B.S.Ed., Curriculum & Instruction; Sean G. Sedgwick, Engineering, B.S.M.E., Mechanical Engineering; and Zethnouneay Dubois, Art & Architecture, B.S., Art and Architecture.

Print Article

Read More Lifestyles

Kid Weather - May 23, 2018

May 23, 2018 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee (Lily Mosley, Priest River Elementary, third grade) ...

Comments

Read More

Best Shot - May 23, 2018

May 23, 2018 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee If you have a picture you would like to see run as a Best Shot or I Took The Bee send it in to the Bonner County Daily Bee, P.O. Box 159, Sandpoint, Idaho, 83864; or drop them off at 310 Church St., ...

Comments

Read More

Bonner County Calendar - May 23, 2018

May 23, 2018 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee WEDNESDAY, May 23 NEW ACTIVITIES Sandpoint Farmers Market: 3-5:30 p.m., Farmin Park, Fourth and Main. Fresh produce, live music, crafts and more. ACTIVITIES KFRY Morning Show: 8-9 a.m., with Chri...

Comments

Read More

The sweetness of a wood thrush’s song

May 23, 2018 at 5:00 am | Bonner County Daily Bee I’m listening for that wood thrush to fly in. He’s a songster — trilling woodland romance, especially in the evening. Years ago I heard him at Priest Lake. Followed the notes and spied him in a tre...

Comments

Read More

Contact Us

(208) 263-9534
PO Box 159
Sandpoint, ID 83864

©2018 Bonner County Daily Bee Terms of Use Privacy Policy
X